Nemzetközi tapasztalatcsere ifjúsági részvétellel (Prága)
NOFS Study Trip, Prága Csehország
2024.08.31-2024.09.02.
Az Európai Unióban (EU) minden gyermeknek joga van a megfizethető és magas színvonalú koragyermekkori neveléshez és gondozáshoz, ahogyan azt a szociális jogok európai pillére, a gyermekek jogairól szóló uniós stratégia és az európai gyermekgarancia is megfogalmazza.
A kormány törvénytervezete lehetőséget adna a közszféra egyes munkáltatóinak arra, hogy megtagadják a szakszervezeti tagdíjak automatikus levonását. Az intézkedés indoklásában az adminisztrációs terhek csökkentése került megjelölésre. Az igazság az, hogy a munkáltatók általi tagdíjlevonás a Magyar Államkincstár egy fizetett szolgáltatása. Mindez azt jelenti, hogy a szakszervezetek minden egyes tagtól levont tagdíj után jutalékot fizetnek a MÁK-nak, ráadásul a közszférában a MÁK (mint bérszámfejtő szerv) végzi a levonást és nem a munkáltató.
Június 9-én a finn jóléti szektor legnagyobb szakszervezete (Trade Union for the Public and Welfare Sectors - JHL) közreműködésével egy 25 fős bölcsődei dolgozói delegáció látogatott el Helsinkiből Budapestre.
Egy kétnapos Bizottsági Ülésen vettem részt Brüsszelben. Az első napon, 2023. február 22-én került sor a Szociális Szolgáltatásokkal foglalkozó munkacsoport ülésére. Kezdésként Tuscany Bell (politikai koordinátor, szociális szolgáltatások és ifjúság titkárság vezető) ismertette a napirend pontjait.
Közszolgálati Nap 2022: a taps nem elég, változásra van szükség
2020-ban és 2021-ben soha nem látott mértékű elismerést kaptak a közszolgálati dolgozók. A COVID-19 megmutatta a világnak munkájuk valódi értékét.
Ma egy évvel ezelőtt az Egészségügyi Világszervezet kihirdette a COVID-19 globális járványt.
Az Európai Bizottság Koragyermekkori neveléssel és gondozással foglalkozó munkacsoport tagjaként - a brüsszeli székhelyű EPSU (Európai Közszolgálati Szakszervezeti Szövetség) képviselőjeként - örömmel számolok be arról, hogy az Európai Bizottság publikálta a Koragyermekkori Gondozás, Nevelés Munkacsoport által készített valamennyi dokumentumot – így az inklúzió és a személyzet szakmai támogatása (folyamatos képzése) témákban készített részletes riportokat, angol nyelven, amelyek elérhetőek az alábbi linkeken:
A „Munkavállalók szervezése – eszköz a munkahelyi problémák megoldására és a szakszervezet megerősítésére” címmel az EPSU toborzási és szervezési alapképzést tartott magyarországi tagszervezeteinek képviselői számára 2020. december 3-án.
2020. október 21-én az EPSU egynapos online szemináriumot tartott digitalizáció és kollektív szerződés témakörben. Az EPSU tagszervezetét, a BBDSZ-t 5 fő képviselte ezen a képzési napon.
2020. október 22-én került sor online az EPSU Közép-Európa és Nyugat-Balkán Választókerületi ülésre. Az eredeti ülés Macedóniában került volna megrendezésre 2020 március végén, de a koronavírus-járvány miatt a személyes találkozó nem valósulhatott meg.