• KIM válasz

Válasz érkezett az önálló bölcsődei bértábla közös nyilatkozat kérésünkre...

Válasz érkezett az önálló bölcsődei bértábla közös nyilatkozat kérésünkre...

2023.08.09. sze - 11:21
Posted in:

Július 6-án levélben kezdeményeztük Dr. Beneda Attila helyettes államtitkárnál, hogy az államtitkárság és a BDDSZ egy közös nyilatkozatban nyilvánítsa ki elköteleződését az önálló bölcsődei bértábla kidolgozásával és bevezetésével kapcsolatban, amely többek között rögzíti a párbeszéd és legfőképp az átlátható tárgyalások menetét. 

Helyettes államtitkár úr augusztus 3-án kelt válaszában arról tájékoztat minket, hogy szabadságon vannak, legyünk türelemmel. Ld. csatolmányt!

 Mindeközben a Miniszterelnöki Kabinetiroda, mindenfajta szakszervezetekkel történő egyeztetés nélkül, a szabadságolási időszak kellős közepén, társadalmi véleményezésre bocsájtott egy salátatörvény-tervezetet, amely tartalmazza többek között - adminisztratív terhek csökkentésére hivatkozva -  a közszférában szerveződő szakszervezetek nagy többsége esetében a tagdíjlevonás kötelező munkáltatói végrehajtásának megszüntetését.

A teljes tervezet és a vonatkozó dokumentumok itt találhatóak meg.

Mindezek után kíváncsian várjuk, milyen érdemi válasszal fog a KIM előrukkolni, az általunk kezdeményezett együttműködésről, ha véget ér a szabadságuk és megtartják a levélben jelzett szükséges egyeztetéseket!

Ha nem lesz a közös nyilatkozat az önálló bértábláról, az azt (is) jelenti, hogy nem hallgatják meg a dolgozókat, nem gondolkodnak közösen, csak lesöprik az ügyet az asztalról...

Mi készen állunk és továbbra is várjuk a tárgyalásokat!

--------------------------------------------------------------
Előzmények: 

Szervezetünk a 2021-ben megtartott kongresszusán megerősítette, hogy önálló ágazati bértáblára van szükség. (Ezt 2017-ben fogalmaztuk meg először.)  Egy olyan bértáblára, amely kezelni tudja a korábbi, egységes közalkalmazotti bérrendszer (Kjt. illetménytábla) 2008-as befagyasztása és a közalkalmazotti bérek ágazati feldarabolása, legtöbb esetben (így a bölcsődéknél is) pótlékolása következtében kialakult már-már átláthatatlan jogi szabályozási környezetet és az abból következő bérhelyzetet, anomáliákat és a bérfeszültségeket.

Mindemellett 2022 tavaszán egy kérdőíves felmérés során a dolgozók jelentős része saját maga fogalmazta meg az önálló bértáblára vonatkozó igényét. Ezt követően jeleztük az újonnan felálló kormány felé az igényeket. Majd október 6-án fogadott minket az államtitkár, ahol ez a téma is felvetésre került.
2022 őszén az ágazatban dolgozók mintegy fele aláírásával is támogatta a célkitűzést. 

Arról, hogy  miért is  lenne egy önálló ágazati bértáblára szükség, ebben a videóban beszéltünk.

Konkrét számításokkal bemutattuk az aláírásgyűjtés során, hogy az alapbéremelés helyett adott jelenlegi pótlékolás (értsd alatta: szociális ágazati összevont pótlék, bölcsődei pótlék, illetve szakmai ágazati pótlék) miért nem jó?!
Mit veszít így havonta a dolgozó... először a fizetéséből, majd később a nyugdíjából...
(Semmi újat nem mondunk talán azzal, hogy: alacsonyabb összegű fizetés után, alacsonyabb lesz a nyugdíj összege is!)

Mindezek után 2022. decemberében petíciót adtunk át az illetékes minisztériumi tisztségviselőnek. Majd vártuk, hogy elkezdődjenek a tárgyalások, de sajnos 2023. tavaszáig egyeztetésre szóló meghívást nem kaptunk... - Nem tudni miért?! 

Időközben politikusok támogatására is sor került és nemzetközi támogatást is kaptunk.

Ez év elején megkeresük, az ágazati irányítást, mert a minimálbér/garantált bérminimum emelése, tovább eszkalálta a dolgozók közötti bérfeszültséget a bölcsődei területen. Kértük, hogy 2023. január 1-től kerüljön korrigálásra a bölcsődei pótlék összege, hogy a munkában töltött idő és az iskolai végzettség elismerésre kerüljön a jogalkotó szándéka és a munkavállaló elvárása szerint a besorolási kategóriákban! Mindezen felül megerősítettük, hogy a BDDSZ változatlanul kiáll és sürgeti az önálló, egységes, kiszámítható bértábla bevezetését, hogy minden egyes bölcsődei dolgozó egyazon önálló bértábla alá tartozzon és évente kiszámítható, igazságos és inflációkövető módon emelkedjen a bérezésük! Erre vonatkozóan a KIM válaszában azt írta, hogy "ahol a garantált bérminimum 2023. évi emelkedése kapcsán a bölcsődei pótléktábla összecsúszott, ott a munkáltatónak lehetősége van arra, hogy a közalkalmazott igényét korrigálja."

Mindezen előzmények után 2023. május 3-án került sor az első egyeztetésre, az önálló bértábla tárgyában, melyről részletesen beszámoltunk itt.

Majd május 23-án megküldtük a KIM részére a részletesebb javaslatunkat az önálló bértáblával kapcsolatban.