EPSU: szervezés, szolidaritás, társadalmi párbeszéd
Milyen új hatékony toborzási technikák vannak? Hogyan lehetnek jobbak a közszolgáltatások? Többek között erre kerestek választ az EPSU (European Public Servise Union), a Közszolgálati Szakszervezetek Európai Szövetségének Közép-Európai Nyugat-Balkáni Választókerületének tagjai Pozsonyban a 2025. március 19-20.-i ülésükön, amelyen szakszervezetünk elnöke, Szűcs Viktória is részt vett.
Szűcs Viktória az ülésen beszámolt a 2024. január 1-jétől bekövetkezett szakszervezeti tagdíj munkáltatói levonás tilalmának negatív hatásairól, illetve következményeiről. A Kjt. hatálya alatt foglalkoztatottakra vonatkozó ágazati kollektív szerződés jogszabályi felhatalmazásának hiányáról, hazai szociális párbeszéd közszférát érintő kihívásairól, a töredezett bérintézkedések talaján létrejött munkahelyen- és ágazaton belüli fellépő bérfeszültségekről.
Magyarország esetén az EPSU élénk érdeklődést mutatott a Pride betiltását célzó törvénymódosítás iránt. A március 19-én elfogadott törvénymódosítás az EPSU megítélése szerint sérti a tiltakozás jogát és más tiltakozások korlátozásához is vezethet. Az azonosításra alkalmas arcfelismerő rendszerek használatával kapcsolatban az EPSU a digitális technológiák ilyen jellegű betiltását követeli. Ezért levelet intézett az egyenlőségért és a digitális technológiákért felelős európai biztosokhoz, hogy vizsgálják meg: a szabályozás összhangban van-e az EU értékeivel és a mesterséges intelligenciára vonatkozó jogszabállyal. Megállapította azt is, hogy a törvény egyre nehezebb munkakörnyezetet teremt a magyar szakszervezetek számára.
A tanácskozáson elhangzott: számos országban a kormányok nyomást gyakorolnak a szakszervezetekre a jogszabályok megváltoztatásával, a szakszervezetek megosztásával vagy azok belső munkájába való beavatkozással. A felek egyetértettek abban is, hogy az Európai minimálbérről szóló uniós irányelvet és a szociális párbeszédről szóló európai paktumot - amelyben az EU nagyra értékeli a szakszervezeteket és a kollektív tárgyalásokat - a nyugat-balkáni országok is tiszteletben tartják.
A tanácskozáson Monika Uhlerova, a KOZ konföderáció (Konfererácia Obdorovych Zväzov Slovenszkej Republiky), a Szlovák Köztársaság Szakszervezeti Szövetségének elnöke a szlovák munkavállalók előtt álló kihívásokról beszélt, többek közt a megélhetési költségek növekedéséről, a lakásárak emelkedéséről. Katarína Lanáková, a szlovák szociális tárca munkaügyi osztályának főigazgatója az ágazati tanácsok munkáját hangsúlyozta olyan kérdésekben mint a mesterséges intelligencia, a humánpolitika vagy a kollektiv munkajog.
Chloe Kenny, az EPSU Ifjúsági Tagozatának vezetője a szervezet ifjúsági hálózatának munkájáról beszélt és arra bátorított minden szakszervezetet, hogy vonjanak be fiatalokat a hálózatukba.
Jan Willem Goudriaan, az EPSU főtitkára a Közszolgáltatások Nemzetközi Napjára, június 23-ára hívta fel a figyelmet. Mint mondta, ezen a napon a közszolgálati dolgozók munkáját ünnepeljük és ellenállunk a munkavállalói jogok, valamint a közszolgáltatások elleni támadásoknak, fellépünk a magasabb fizetésért és a jobb munkafeltételekért is. Külön szólt a szakszervezetek előtt álló kihívásokról a szélsőjobb által támogatott jobboldali kormányok, az ukrajnai háború, valamint a Trump-kormány hatásairól.
Az ülés keretében a szakszervezeti vezetők részvétüket fejezték ki az észak-macedóniai Kocan szórakozóhelyén történt, 59 halálos áldozatot okozó tűzvész miatt, egyúttal az EPSU üdvözölte az egészségügyi dolgozók áldozatos munkáját és felszólította a hatóságokat a teljeskörű vizsgálatra, valamint a felelősök bíróság elé állítására.
A szerb kollégák esetében az egyik szakszervezeti konföderáció csatlakozott a március 15-én kirobbant tüntetésekhez, amely az újvidéki pályaudvar összeomlása miatti felelősségrevonás érdekében indult. Az EPSU levelet küldött a kormánynak, amelyben követelte, hogy ne avatkozzon bele a tüntetésbe.
A közép-európai nyugat-balkáni választókerület Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Csehország, Magyarország, Koszovó, Montenegró, Észak-Macedónia, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia szakszervezeteit tömöríti. A választókerület következő ülése 2026-ban az észak-macedóniai Szkopjéban lesz.