Szociális Pillér Fotó- és szlogenpályázatunk I. díját Szőnyéné Kontics Katalin sárvári bölcsődei dolgozó nyerte!
2018. június 18-án a Szociális Pillér Fotó- és Szlogenpályázat I. Díját, Szőnyéné Kontics Katalinnak adta át sárvári otthonában Szűcs Viktória (BDDSZ elnök), Csóti Csaba (KKDSZ elnök), Szatmári Lajos (T-NET Szakszervezet elnök) és Benke Norbert (Vasas Dél-Dunántúli Regionális Képviseletének vezetője).
A pályázat rövid értékelését követő beszélgetés során derült fény arra, hogy a nyertes bölcsődében dolgozik. A fotó- és szlogenpályázatról a BDDSZ honlapjáról értesült és férjével közösen gondolták végig és választották ki a 20 alapelv közül „a lakhatás és segítségnyújtás a hajléktalanok számára” alapelvet, és gondolták át, hogy a témát, hogyan tudnák a legkifejezőbben megjeleníteni, felhívva a figyelmet a hajléktalanság problémájára.
A díjazott pályaműve:
Szlogen: „Ne a pad legyen a hálószobám!”
Katalin véleménye szerint a hajléktalanság felszámolására és a lakhatáshoz való jog biztosítására számos eszköz rendelkezésre állna. Érthetetlen számukra, hogy önkormányzati lakások, és kiüresedett katonai laktanyák tátonganak üresen, válnak az enyészetté akkor, amikor sok ember - különféle okok miatt - hajléktalan, és arra kényszerül, hogy életvitelszerűen az utcán tartózkodjon. Úgy vélik, hogy kézenfekvő lenne, a hajléktalanság felszámolásához igénybe venni az évek óta üresen álló katonai laktanyák és önkormányzati lakások nyújtotta lehetőségeket, akár kiegészítve azzal is, hogy érdekeltté tenni a fedélt vesztett embereket az épület és környezete gondozására, karbantartására.
Grautlálunk a témában készült kép- és szlogenpályázatához Szőnyéné Kontics Katalinnak!
A Szociális Jogok Európai Pillére 19. alapelvének „A lakhatás és segítségnyújtás a hajléktalanok számára” meghatározása szerint:
A rászorulók számára hozzáférést kell biztosítani jó minőségű szociális lakásokhoz, vagy lakhatási támogatáshoz.
A kiszolgáltatott helyzetű személyeknek joguk van megfelelő segítségnyújtásban és védelemben részesülni a kényszer-kilakoltatással szemben.
A hajléktalanok számára megfelelő elszállásolást és szolgáltatásokat kell biztosítani társadalmi befogadásuk előmozdítása érdekében.
* * *
Előzmények:
2017 novemberében minden Európai uniós ország miniszterelnöke, köztük hazánk miniszterelnöke is elfogadta a Szociális Jogok Európai Pillérét. Ez a húsz alapelv, minden magyar állampolgárt (is) megillet.
A témában a magyar országgyűlési képviselők tájékoztatása céljából is készült információs jegyzet.
Tekintettel arra, hogy a Szociális Pillér elfogadását követő első év nem indított el hazánkban érdemi változást, ezért 2018 novemberben több magyarországi szakszervezet, igy:
- a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (BDDSZ)
- a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete (KKDSZ)
- a KKDSZ Közhasznú Alapítvány
- a Külügyminisztériumi Dolgozók Szakszervezete (KMDSZ)
- a T-NET Szakszervezet
- a Vasas Szakszervezet Dél-Dunántúli Regionális Képviselete
- a Baranya Megyei Szakszervezetek Akcióegysége (BMSZA)
közös tájékoztató kampányt indított egy fotó és szlogen pályázattal azért, hogy minél többen megismerjék a Szociális Pillérben lefektetett jogaikat.
A szociális pillér fotó- és szlogenpályázat elérhető itt.