Inklúzió, digitális átállás, klímaváltozás – újból találkozott az ifjúsági tagozat
2023. április 6-án több online találkozót követően élőben is együtt gondolkodhattak az ifjúsági tagozat tagjai a budapesti egy napos találkozón.
A korábbi felmérésekből és online alkalmakon kiderült, hogy a fiatalabb kollégákat az atipikus gyerekek ellátása érdekli a leginkább és ezen a területen szeretnének több tudáshoz, jó gyakorlat megosztásához hozzájutni. A Budapest XVII. kerületben működő alapszervezetünk pont egy olyan intézményben szerveződik, ahol hosszú évekre nyúlik vissza az atipikus gyermekek befogadása, a dolgozók ilyen területen történő folyamatos továbbképzése.
A Rákosmenti Egyesített Bölcsődék (REB) két kollégája mellett (Aranyosi Mónika bölcsődevezető és SNI koordinátor, valamint Szabó Krisztina Brigitta bölcsődepszichológus) a területi szakszolgálat korai fejlesztésért felelős munkacsoportjának tagja, Schlick Mónika is részt vett a találkozónkon, ahol az eddigi tapasztalatok megosztását követően válaszoltak a nagyon aktív résztvevőktől érkező fontosabbnál fontosabb kérdésekre . A felkészült és tudatosan fejlődő közösség mindenki tetszését elnyerte, és fontosnak tartanánk a REB-ben felhalmozódott pozitív szervezetfejlesztési és szakmai tapasztalatok megosztását. Számunkra fontos a társszakmákkal történő kapcsolattartás fejlesztése, amire nagyszerű példa a XVII. kerületben történő nagyon szoros szakami együttműködés és közös gondolkodás a Pedagógiai Szakszolgálat munkatársaival. Mindez történik azzal együtt, hogy az intézménynek saját gyógypedagógusa és pszichológusa van, így ténylegesen egy nagyobbacska csapat tud közösen problémákat megoldani; támogatni egymás munkáját és a gyermekek minél magasabb színvonalú ellátást. Kiemelnénk, hogy a szakami vezetés mellett a fenntartó önkormányzat is kitartóan támogatja a szolgáltatás fejlesztését.
A nap egy részében csoportokban dolgoztuk fel és gondoltuk tovább a digitális átállásból eredő előnyöket és hátrányokat, valamint a bölcsődék klímaváltozással kapcsolatos lehetőségeit a legalapvetőbb odafigyeléstől az új építészeti lehetőségekig. A jövőben szintén szeretnénk, ha több tudással gazdagodnának a résztvevők az adott témakörökben és közösen ötletelnének azon, hogy mit tudunk ebből a saját intézményeinkben közösen megvalósítani. Hogyan tehetnénk jobbá és élhetőbbé a munkahelyeinket.
Az ifjúsági tagozat munkája a következő hónapokban tovább folytatódik a fenti témák mentén.