• Csibe Bölcsi gyógytorna

Minden munkavállaló érték!

Minden munkavállaló érték!

2022.11.29. k - 10:58
Posted in:

A BDDSZ 2021 év vége óta folyamatosan foglalkozik a bölcsődei dolgozók váz- és izomrendszeri terhelésének felmérésével, a terhelés csökkentésének módjaival, hogy a kollégák minél tovább megőrizhessék egészségüket.

Az első kérdőíves felmérés eredményei bemutatásra kerültek 2022. februárjában egy webinár keretein belül. Az összefoglaló mellett a teljes webinár is megtekinthető. Mindezt követte a mélyinterjúk felvétele olyan kisgyermeknevelőkkel, akik legalább 15 éve a pályán dolgoznak és már rendelkeznek valamilyen váizomrendszeri problémával. A kérdőíves felmérés és a mélyinterjú elemzés egy Az egyenes derékkal jöttem - Vágy és valóság című szakmai konferencia keretében került bemutatásra 2022. október 18-án a Benczúr Hotelban. Az összefoglaló első része itt olvasható el, a második rész pedig itt.

A változáshoz szemléletváltásra van szükség a munkavállalói, munkáltatói és fenntartói oldalon is. Meg kell érteni mindegyik szinten, hogy a munkavállaló érték, aki nélkül nincs szolgáltatás! Ez egy hosszú folyamat lesz, évekre/évtizedekre is szükséges lehet, mire mindenki érteni fogja ezt az egyszerű alapigazságot. Ezért is előremutató és példaértékű az egyik magyarországi fenntartó hozzáállása, álljon itt levele változtatás nélkül:

"Egyenes derékkal megyek- avagy a konferencia hatása bölcsődénk dolgozóinak életére 

 

Nagy meglepetést okozott a tavalyi felmérésre buzdító kérdőív felhívása, melyben megtudtam, hogy egy kisgyermeknevelő munkája során összességében egy autónyi súlyt felemel naponta. Azt akkor még nem tudtam, hogyan tudnék segíteni, ha netán kialakulna valakinél vázizomrendszeri probléma vagy, hogy milyen preventív módszerek vannak a kezünkben, de mindig fontos volt a kollégáim egészségi állapota, akik ráadásul szinte mind 15-20 éve dolgoznak velem -ezért gondosan figyeltem, hogy mindenki kitölti-e a kérdőívet.

A vázizomrendszeri konferenciára az utolsó pillanat után jelentkeztem, mert aznap egy ritka bölcsődei programunk volt, és azt gondoltam, hogy szükség lesz a segítségemre. A konferencia nagy hatással volt rám, főleg az, amikor Barbi külföldi jógyakorlatokról beszélt, ahol a dolgozók egészsége, jóléte az első a munkáltató számára.

Akkor eldöntöttem, hogy mindenáron megoldást keresek arra, hogy a kollégáim egészségi állapotát segítsek megőrizni. Elhatároztam, hogy változtatni fogok az üzemorvosi vizsgálat gyakorlatán és lesz gyógytornászunk, gyógymasszőrünk is. Még aznap írtam egy helybeli gyógytornásznak. Leírtam, hogy mi vezetett el idáig, mit szeretnék, mire lenne szükségünk, és kértem a segítségét a megvalósításban.

Azóta szűk egy hónap telt el. Tegnap (2022.11.16.-kieg. a szerk.) megvolt az első masszázs, ma lesz az első gyógytorna. Délután sorba hívtak a kollégáim, hogy milyen szuper volt és nagyon köszönik.

A kivitelezést illetően voltak kérdőjelek, de a gyógytornásszal és a masszőrrel fejünket összedugva összehoztuk. Miután az időpontokat megkaptam, készült egy excel táblázat, ahová be tudjuk írni magunkat az időpontokra.

A masszázs félórás, a gyógytorna 45 perces. Mindig a délelőttös kollégák tudnak részt venni a terápiás foglalkozásokon, ezért minden hónapban 2 egymást követő hétre tettük, mivel váltva dolgoznak, így mindenki havonta 1x tud részt venni a gyógytornán és a masszázson is.

Költség szempontjából nálunk ez nem annyira megterhelő, mivel pici bölcsőde vagyunk és összesen 8-an dolgozunk. Havi 50 e ft-ból kijön mindkettő, a polifoamokat és a gumiszalagokat csak egyszer kellett megvenni (20 e ft-ból kijött).

Úgy érzem, hogy nagyon tetszik a dolgozóknak, remélem, hogy hosszútávon élnek is a lehetőséggel, hiszen munkaidőben (a plusz 1 órában) tudják igénybe venni, és biztos vagyok benne, hogy segíteni fog megelőzni a hívatásunk okozta kellemetlen fizikai hatásokat.

Hálás vagyok a téma előhozataláért, a kutatás és a nagyon színvonalas konferencia megszervezéséért."

 

Kamlah Szilvi - Csibe Bölcsi, Telki